Zvýšená teplota aj horúčka sú častým dôvodom návštevy ambulancie všeobecného lekára alebo pohotovosti. Kedy je takáto návšteva osožná a kedy sa javí ako strata času sa Vám pokúsime zrozumiteľne vysvetliť v nasledujúcich riadkoch. Pamätajte – tieto riadky píšeme len preto, aby ste si doma mohli byť istí, čo môžete efektívne urobiť a čo nie. Cieľom tohto blogu nie je zbaviť sa pacienta s teplotou v čakárni a platí, že ak si nie ste istí, radi pomôžeme ☺
Normálna telesná teplota človeka je medzi 36,0-36,9 °C, pričom počas dňa teplota tela kolíše. Obyčajne býva ráno najnižšia, v popoludňajších hodinách sa zvyšuje a v noci opäť klesá. Zmeny teploty závisia od telesnej aktivity, metabolizmu, u žien teplota kolíše aj v rámci menštruačného cyklu. Najvhodnejšie miesto na meranie teploty v domácom prostredí u dospelého je v oblasti podpazušia.
O zvýšenej telesnej teplote hovoríme ak je teplota v rozmedzí 37,0-37,9 °C. V takomto prípade nie je potrebné a ani vhodné podávať lieky na znižovanie teploty. Je však potrebné dodržiavať kľudový režim, prijímať dostatok tekutín a teplotu pravidelne monitorovať.
Horúčka je teplota nad 38 °C. Horúčka však nie je choroba, je to obranná reakcia nášho organizmu, najčastejšie sa vyskytuje ako odozva na infekciu v našom tele. Organizmus vtedy reaguje na prítomnosť baktérií/vírusov spôsobujúcich infekciu, aktivuje imunitný systém, a snaží sa ich teplotou zneškodniť (uvariť). Často ju sprevádzajú aj iné príznaky ako triaška, potenie, bolesti celého tela či kĺbov alebo nechutenstvo.
V prípade ak sa u Vás vyskytne horúčka, základom je kľudový režim a pokoj na lôžku. Nezanedbávať pitný režim, odporúčame 4l tekutín vo forme vlažných čajov, minerálnych vôd s obsahom NaCl počas 24 hodín. Strava je rovnako dôležitá ako dostatok tekutín. Vhodné sú ľahko stráviteľné jedlá, ktoré dodajú telu energiu, ale nezaťažia tráviaci systém. Napríklad varené vajcia, dusená zelenina, zeleninové polievky, ovocie, ovsená kaša, jogurt.
Z liekov medzi najpoužívanejšie patria tablety s obsahom paracetamolu, alebo ibuprofénu. Tieto lieky znižujú aj bolesť a zápal. Pri pretrvávajúcej horúčke je vhodné ich striedanie v intervale minimálne 4 hodiny. Taktiež možno použiť lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. Konkrétne lieky Vám pomôžu vybrať v lekárni.
Ak teplota, aj napriek podaniu liekov neklesá, vhodná je vlažná sprcha, alebo zábaly uterákmi okolo hrudníka a brucha namočenými do vlažnej vody (teplota cca. bazénovej vody = 25 stupňov. Obklady vymieňajte po 3-4 minútach. Nikdy nepoužívajte ľadovú sprchu ani kúpeľ. Ak sa sprchujeme, vždy v sede, začíname od nôh a postupujeme až ku krku, hlavu nesprchujeme nikdy – začať môžeme príjemnou vodou a keď si na ňu zvykneme – môžeme ju postupne schladzovať na požadovanú „studenú sprchu“.
Zvyčajne horúčka odznie do pár dní. Lekára je potrebné navštíviť ak je horúčka vyššia ako 39°C alebo ak pretrváva horúčka nad 38°C viac ako tri dni aj napriek vyššie uvedenej domácej liečbe. Rovnako treba navštíviť lekára ak sa pridružia ťažkosti ako napríklad bolesti pri močení, bolesti hrdla s problémom pri prehĺtaní, kašeľ, sťažené dýchanie či vyrážky.
Nevyhnutne treba navštíviť lekára ak sa vyskytne dezorientácia, úporné bolesti hlavy, stuhnutie šije či veľký výsev na koži. Záchrannú zdravotnú službu na tel. čísle 155 voláme pri horúčkach vždy, keď dôjde k poruche vedomia, závažne sťaženému dýchaniu alebo febrilným kŕčom u malých detí.